XX Tatrzańskie Forum Gospodarcze

W 2018 roku Forum było związane ze szczególny jubileuszem związanym ze 100-leciem odzyskania niepodległości , 25- leciem powstania samorządu gospodarczego na Podhalu, XX Tatrzańskie Forum Gospodarcze poświęciliśmy zagadnieniom rozwoju gospodarczego w kontekście ostatniego stulecia. W wystąpieniach i prezentacjach prelegentów oprócz rysu historycznego rozwoju gospodarczego Podhala na przestrzeni wieku przedstawiliśmy aktualny stan, problemy rozwoju gospodarczego i wizje na przyszłość.

XX jubileuszowe Tatrzańskie Forum Gospodarcze przypadło w rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 1918 roku to szczególna data dla każdego Polaka. Dla nas zakopiańczyków tym bardziej wyjątkowa ponieważ poprzedziło ją powstanie 13 października 1918 roku Rzeczpospolitej Zakopiańskiej. Tegoroczne forum jest okazją do podsumowania 100 lat rozwoju gospodarczego Zakopanego oraz Podhala.

Po tym jak Zakopane stało się znanym kurortem i miejscem pobytu i twórczości dla wielu znakomitych artystów i pisarzy okres międzywojenny to przede wszystkim czas rozwoju gospodarczego miasta i głównie budowy infrastruktury narciarskiej. To wówczas zbudowano kolejki na Kasprowy Wierch oraz Gubałówkę. Coraz więcej turystów zaczęło ściągać pod Tatry. Powstawały pierwsze pensjonaty, domy wypoczynkowe, rozwijała się turystyka kwalifikowana i przewodnictwo górskie. Zakopane stało się miejscem znanym w całym kraju, mekką do której ściągały najwybitniejsze postacie świata nauki i kultury ale również zwykli obywatele wolnej Polski. Dzięki Witkiewiczowi narodził się styl zakopiański, z którego do dnia dzisiejszego czerpiemy najlepsze wzorce i wykorzystujemy nie tylko w architekturze.

II wojna światowa zatrzymała rozwój miasta, a Zakopane stało się kurortem dla rekonwalescentów wojennych niemieckiego okupanta.

W okresie powojennym Zakopane i Podhale nadal cieszyło się dużą popularnością. Powstało wówczas wiele domów wczasowych branżowych oraz ośrodki Funduszu Wczasów Pracowniczych. Pracownicy zakładów pracy z całej Polski przyjeżdżali w Tatry. Rozwijała się gastronomia mimo olbrzymich braków w zaopatrzeniu. Dzięki zorganizowaniu w roku 1962 Mistrzostw Świata w narciarstwie rozwinięto i zmodernizowano infrastrukturę sportową.

Okres po roku 1989 to czas dynamicznego rozwoju gospodarczego kraju w tym także Podhala. Powstaje wiele nowoczesnych hoteli i pensjonatów, branża gastronomiczna przeżywa rozkwit. Na Podhale przyjeżdża niespotykana dotąd rzesza turystów. Bardzo szybki rozwój następuje we wszystkich gminach podhalańskich, szczególnie w Bukowinie Tatrzańskiej i Kościelisku. Bardzo dynamicznie rozwija się branża turystyczna . Z roku na rok Zakopane i wiele miejscowości podhalańskich stają się coraz bardziej rozpoznawalnymi markami na mapie turystycznej nie tylko naszego kraju.

Przemiany gospodarcze i społeczne po 1989 roku stały się impulsem do stworzenia samorządu gospodarczego. I tak w roku 1993 powstaje Tatrzańska Izba Gospodarcza jako pierwszy podmiot otoczenia biznesu na Podhalu. W swojej nazwie i logo nawiązuje do tradycji i podkreśla związki z miejscem powstania. Od momentu powołania jest dobrowolnym samorządowym stowarzyszeniem podmiotów gospodarczych głównie z terenu Podhala realizującym zadania z zakresu gospodarki, rozwoju przedsiębiorczości, kształtowania regionalnej polityki gospodarczej, doradztwa ekonomicznego. Prowadzi również od wielu lat działalność społeczną głównie na rzecz dzieci z terenu Podhala. Obecny rok jest dla nas jubileuszem powstania Izby ale przede wszystkim momentem podsumowania 25 lat działalności.

Po 25 latach mamy poczucie i dowody na to, że nasze działania od wielu lat mają wpływ na otoczenie nie tylko biznesu. Jesteśmy coraz bardziej pewni siebie i jednocześnie coraz bardziej wrażliwi na otaczający nas świat. Nie przechodzimy obojętnie wokół wielu spraw i rzeczy, na co wielokrotnie daliśmy przykłady swoim działaniem.

Tatrzańska Izba Gospodarcza jest członkiem Komisji Wspólnej Samorządów Terytorialnych i Gospodarczych Małopolski, członkiem utworzonego przy Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego konsorcjum wspierania przedsiębiorczości. Ma swoich przedstawicieli m.in. w Powiatowej Radzie ds. Zatrudnienia i Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Realizując zadania statutowe Izba wspiera rozwój przedsiębiorczości głównie na terenie Podhala poprzez realizację wielu programów, projektów i przedsięwzięć.