NEWSLETTER TIG (czerwiec+lipiec+sierpień)


CZERWIEC

5 czerwca
DZIEŃ DZIECKA W AQUA PARKU ZAKOPANE
Tatrzańska Izba wsparła organizację i promocję cyklicznej imprezy z okazji Dnia Dziecka w zakopiańskim Aqua Parku.

11 czerwca
WARSZTATY STRATEGICZNE – Zakopane 2.0
W drugim warsztacie strategicznym realizowanym w ramach prac nad strategią rozwoju miasta wziął udział wiceprezes Izby Czesław Ślimak. Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 5. W formie warsztatów w grupach uczestnicy pracowali nad sześcioma wyznaczonymi obszarami strategicznymi – ich zadaniem było wypracowanie katalogu oraz priorytetyzacja celów strategicznych i operacyjnych dla Zakopanego. Konsultacje i spotkania zorganizował Urząd Miasta Zakopane w celu zebrania pomysłów i uwag na temat rozwoju, działań i przyszłości miasta.
Więcej szczegółów na stronie www.smart.zakopane.eu

7 czerwca
KOLONIE LETNIE – wygrany konkurs
Tatrzańska Izba Gospodarcza wygrała konkurs na organizację letniego wypoczynku dla 300 dzieci z terenu Podhala. Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników przyznał Izbie dofinansowanie na organizację kolonii łączną kwotę 220.500,00 zł.

12 czerwca
KIERMASZ podopiecznych świetlicy parafialnej
Wsparliśmy organizację i promocję kiermaszu pamiątek i upominków wykonanych przez podopiecznych świetlicy parafialnej przy zakopiańskiej parafii Najświętszej Rodziny. Dzięki zebranym funduszom dzieci pojechały na wymarzoną wycieczkę do Gniezna, Wrocławia, Częstochowy  i Gostynia.

22 czerwca
POSIEDZENIE RADY TIG
Spotkanie odbyło się w restauracji Sport Corner dzięki uprzejmości naszego członka - firmy Remo.
Prezes Agata Wojtowicz przekazała zebranym informacje o projektach – nie udało się niestety uzyskać dofinansowania na kampanię Pociąg-Autobus-Góry. Nie będzie też realizowany projekt węgiersko-polskiej wymiany młodzieżowej, którego mieliśmy być partnerem.
Kolejnym poruszonym tematem było Tatrzańskie Forum Gospodarcze – rozmawiano o zakresie tematycznym. Wśród propozycji znalazły się  tematy dotyczące możliwości pozyskiwania dofinansowań dla przedsiębiorców, wsparcie działalności gospodarczej ze strony MARR, klastry energetyczne OZE, zanieczyszczenie powietrza, ekologia, strategia rozwoju i rewitalizacja Zakopanego. Wstępnie termin ustalono na drugą połowę listopada.
Prezes Agata Wojtowicz zabrałą głos w sprawie Parku Kulturowego, który wchodzi w życie 1 lipca, a przede wszystkim braku informacji, a nawet dezinformacji płynącej ze strony Urzędu Miasta.
Przekazała też informacje na temat tegorocznych półkolonii i kolonii organizowanych przez TIG wspólnie z KRUS oraz otrzymanego dofinansowania. Zebrani zaproponowali organizację wydarzenia charytatywno-integracyjnego dla Członków i Przyjaciół Izby, podczas którego można przeprowadzić zbiórkę środków na rzecz dzieci. Organizacji podjęła się wiceprezes Anna Gąsiorowska.
Na zakończenie Prezes Izby przekazała zebranym pytania od PKL i poprosiła o odpowiedzi i opinie środowiska zakopiańskich przedsiębiorców – posłużą one w kampanii promującej rozwój Gubałówki.

LIPIEC

1 lipca
PARK KULTUROWY KRUPÓWKI
Z dniem 1 lipca 2016 roku weszła w życie uchwała o Parku Kulturowym obszaru ulicy Krupówki. Od tego dnia zarządcy nieruchomości i użytkownicy obiektów położonych na terenie parku kulturowego będą musieli dostosować się do przepisów uchwały.
Zapraszamy na stronę www.pkk.zakopane.eu gdzie znajdą Państwo treść uchwały, szczegóły obowiązujących przepisów oraz wytyczne. Na Facebooku można natomiast obserwować zachodzące w mieście zmiany.

13-27 lipca
KOLONIE LETNIE W CZŁUCHOWIE – I turnus
70 dzieci wyjechało na pierwszy turnus kolonijny do Borów Tucholskich nad Jezioro Rychnowskie. Dzieci miały zapewnione zakwaterowanie w pokojach z łazienkami, wyżywienie 5 x dziennie oraz suchy prowiant na drogę, opiekę kadry pedagogicznej, opiekę medyczną oraz opiekę ratownika, ubezpieczenie i transport.
Program obejmował: wycieczki krajoznawcze autokarowe i piesze, program edukacyjny i kulturalno-oświatowy, warsztaty, konkursy, gry i zabawy, zajęcia z profilaktyki zdrowia.
Kolonie organizowaliśmy dla dzieci do lat 16 pod warunkiem ubezpieczenia jednego z rodziców/opiekunów w pełnym zakresie w KRUS (ubezpieczenie emerytalne-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie) lub pobierania renty/emerytury KRUS na podstawie zaświadczenia z KRUS.

18-29 lipca
PÓŁKOLONIE DLA DZIECI Z PODHALA
Izba wygrała konkurs i otrzymała dofinansowanie na organizację wypoczynku w formie półkolonii dla 84 dzieci na łączną kwotę 31.500,00 zł. Półkolonie zostały zorganizowane wspólnie z Gminą Poronin. Wójt Poronina dofinansował również transport na dodatkowe dwie wycieczki dla dzieci.
Zajęcia w ramach półkolonii odbywały od poniedziałku do piątku, od rana do godzin popołudniowych. Dzieci miały zapewnione:
 • wyżywienie: 2 posiłki dziennie (drugie śniadanie, obiad dwudaniowy)
 • opiekę kadry pedagogicznej oraz opiekę medyczną
 • ubezpieczenie

Program obejmował:
 • wycieczki krajoznawcze autokarowe i piesze
 • warsztaty taneczne, plastyczne, edukacyjne
 • wodne atrakcje w Aqua Parku Zakopane    
 • zajęcia kulturalno-oświatowe
 • zajęcia sportowe, konkursy, gry i zabawy
 • rekreacja na świeżym powietrzu
 • zajęcia z profilaktyki zdrowia

25 lipca
PIERWSZY SUKCES KAMPANII POCIĄG - AUTOBUS - GÓRY
Projekt budowy linii kolejowej Podłęże-Piekiełko został umieszczony na liście podstawowej do realizacji w ramach Krajowego Programu Kolejowego do roku 2023. Zagwarantowane zostały pieniądze na projekt i pierwsze prace. O budowę nowej linii kolejowej Podłęże - Szczyrzyc - Tymbark/Mszana Dolna oraz modernizację istniejącej linii Chabówka - Nowy Sącz walczmy w ramach kampanii POCIĄG-AUTOBUS-GÓRY. Wszystko po to, abyśmy mogli podróżować z Krakowa do Zakopanego w 90 minut, a do Nowego Sącza w 60 minut. Linia ta ma strategiczne znaczenie dla całej południowej Małopolski – pozwoli rozwiązać problemy komunikacyjne Beskidu Wyspowego, Podhala i Sądecczyzny.
Zapraszamy na stronę kampanii www.pociagautobusgory.pl i polecamy artykuł w Gazecie Wyborczej.

29 lipca
MAŁOPOLSKA BEZ SMOGU – uwagi do aktualizacji POP
Polska Zielona Sieć, Made in Zakopane i Tatrzańska Izba Gospodarcza złożyły uwagi w procesie aktualizacji Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.
Domagamy się ustalenia standardów emisyjnych dla instalacji grzewczych w całej Małopolsce, uskutecznienia walki z paleniem odpadów i przeprowadzenia określonej liczby kontroli, zintensyfikowania działań mających poprawić efektywność energetyczną budynków, poprawy w kwestii informowania mieszkańców o zanieczyszczeniu powietrza oraz ograniczenia zanieczyszczeń z przemysłu.
Zachęcamy do wsparcia kampanii “Zakopane bez smogu” i Podhalańskiego Alarmu Smogowego

SIERPIEŃ

KOLONIE LETNIE
W sierpniu odbyły się kolejne wyjazdy kolonijne dla dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS z terenu Podhala:
 • 6-20 sierpnia - JASTRZĘBA GÓRA II turnus
 • 11-25 sierpnia - CZŁUCHÓW III turnus
 • 12-26 sierpnia – WŁADYSŁAWOWO IV turnus
 • 13-27 sierpnia - JASTRZĘBIA GÓRA V turnus

Z sierpniowych kolonii skorzystało 218 dzieci, którym zapewniliśmy zakwaterowanie w pokojach z łazienkami, wyżywienie 5 x dziennie oraz suchy prowiant na drogę, opiekę kadry pedagogicznej, opiekę medyczną oraz opiekę ratownika, ubezpieczenie i transport. Program obejmował: wycieczki krajoznawcze autokarowe i piesze, program edukacyjny i kulturalno-oświatowy, warsztaty, konkursy, gry i zabawy, zajęcia z profilaktyki zdrowia.

12 sierpnia
WIELKI JUBILEUSZOWY KONCERT PIWNICY POD BARANAMI
Tatrzańska Izba Gospodarcza wsparła organizację i promocję niezwykłego tego wydarzenia. Na zaproszenie zakopiańskiej sceny A2 w ogrodzie Grand Hotelu Stamary wystąpił legendarny kabaret z Krakowa. Było ironicznie, nostalgicznie i wesoło, a na zakończenie wniesiono tort urodzinowy i szampana z okazji 60-lecia Piwnicy.
Gościem honorowym koncertu był Prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński.

28 sierpnia
WNIOSEK DO MARR
Tatrzańska Izba Gospodarcza złożyła wniosek do Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego z prośbą o wsparcie XVIII-tego Tatrzańskiego Forum Gospodarczego, które w tym roku odbędzie się na początku grudnia. Zmiana terminu jest związana z organizacją przez TARPiK i Starostwo Powiatowe Tatrzańskiego Forum Górskiego w miesiącu listopadzie.
Joomla SEO by AceSEF