9/2014 NEWSLETTER TIG (wrzesień)

15 września
KARTA MIEJSKA DLA ZAKOPIAŃCZYKÓW
PROPOZYCJA DO II EDYCJI BUDŻETU OBYWATELSKIEGO

Tatrzańska Izba Gospodarcza złożyła projekt karty miejskiej jako propozycję zadania do budżetu obywatelskiego miasta Zakopane na 2015 rok.
To inicjatywa stworzona specjalnie z myślą o mieszkańcach Zakopanego – program lojalnościowy w ramach którego każdy Zakopiańczyk będzie mógł skorzystać z preferencyjnych warunków, bonusów i zniżek na produkty i usługi w zakopiańskich firmach i instytucjach.
Całkowity koszt realizacji zadania to 131 000 zł

26 września
GŁOSUJ na KARTĘ MIEJSKĄ DLA ZAKOPIAŃCZYKÓW!

Zespół ds Budżetu Obywatelskiego wybrał 15 projektów które zostaną poddane pod głosowanie. Jest wsród nich projekt Tarzańskiej Izby Gospodarczej.
Głosowanie nad projektami odbędzie się między 10 a 20 października 2014. Kartę do głosowania można pobrać ze strony www.konsultacje.zakopane.eu i wrzucić do urny umieszczonej w Urzędzie Miasta. Karty będą też rozsyłane do mieszkańców pocztą. Będzie także możliwość głosowania online.
Zachęcamy do głosowania na 15 pozyję na liście, czyli projekt "KARTA MIEJSKA DLA ZAKOPIAŃCZYKÓW"

Więcej o Budżecie Obywatelskim w Zakopanem TUTAJ

30 września
SMAKI PODHALA – PIERWSZY KULINARNY SZLAK NA PODHALU
Z przyjemnością informujemy, że otwarty został pierwszy kulinarny szlak na Podhalu „Smaki Podhala”.
Na trasie znalazło się 30 restauracji i karczm z: Białego Dunajca, Białki Tatrzańskiej, Bukowiny Tatrzańskiej, Małego Cichego, Murzasichla, Poronina, Szaflar, Witowa, Zakopanego i Zębu. Każdą z nich reprezentuje certyfikowana flagowa potrawa - prawdziwa duma szefa kuchni.

Po roku przygotowań, szkoleń gastronomicznych i kelnerskich oraz prób i zmagań w kuchni, otwarta została ścieżka kulinarna, na której znajdą Państwo lokalne specjały – zarówno dania tradycyjne, jak i nowoczesne fuzje smaków.
Uroczyste otwarcie szlaku kończące projekt, połączone z wręczeniem certyfikatów i tablic pamiątkowych, odbyło się 30 września 2014 roku w Hotelu Mercure Zakopane Kasprowy. Mapę szlaku, pełną listę jego uczestników oraz dań flagowych znaleźć można na stronie www.smakipodhala.eu

Nad powstawaniem szlaku i doskonałych dań czuwali znani i lubiani eksperci kulinarni: Robert Sowa i Sylwester Lis oraz beneficjent projektu - Stowarzyszenie Rozwoju Podtatrza z Suchego i partner wiodący - Tatrzańska Izba Gospodarcza z Zakopanego.

Zachęcamy do oglądnięcia filmu podsumowującego projekt zrealizowanego przez Telewizję Tygodnika Podhalańskiego.

Zapraszamy w podróż szlakiem najlepszych dań regionu!
smaki swiss fpds
Joomla SEO by AceSEF