7/2015 NEWSLETTER TIG (sierpień)


TAK dla szybkiej kolei!
Tatrzańska Izba Gospodarcza wzięła udział w konsultacjach społecznych dotyczących Krajowego Programu Kolejowego do 2023 prowadzonych przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Izba poparła projekt budowy nowej i szybkiej linii kolejowej Podłęże-Piekiełko (Szczyżyc) oraz modernizacji odcinka Chabówka – Zakopane oraz Chabówka – Nowy Sącz, apelowaliśmy też o przesunięcie inwestycji z listy rezerwowej na listę główną.

3 sierpnia
KONFERENCJA W SPRAWIE LINII KOLEJOWEJ PODŁĘŻE-PIEKIEŁKO
W budynku dworca kolejowego w Rabce Zdroju odbyło się spotkanie samorządowców, parlamentarzystów, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz aktywistów.
Mówiono o potrzebie budowy linii kolejowej Podłęże – Szczyrzyc - Mszana Dolna/Tymbark oraz modernizacji istniejącej linii kolejowej Chabówka - Nowy Sącz. Projekt znalazł się na liście rezerwowej inwestycji finansowanych z Funduszu Spójności objętych Krajowym Programem Kolejowym 2014 – 2023. Nowa linia jest szansą na rozwiązanie problemów komunikacyjnych aż trzech regionów: Beskidu Wyspowego, Podhala i Sądecczyzny. Umożliwi też znaczne skrócenie czasów przejazdu pociągów na trasach Kraków-Nowy Sącz i Kraków-Zakopane, poprawi dostępność komunikacyjną, spowoduje wzrost gospodarczy, zlikwiduje korki i stworzy nowe miejsca pracy. Na koniec spotkania uczestnicy konferencji podpisali się pod apelem do premier Ewy Kopacz o umieszczenie projektu na liście podstawowej, gwarantującej dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Relacja ze spotkania

18 sierpnia
STATUETKA dla „GAŹDZINY KOLEI PODHALAŃSKIEJ I SĄDECKIEJ”
Aktywiści z kampanii POCIĄG-AUTOBUS-GÓRY zorganizowali na Dworcu Głównym w Krakowie happening, podczas którego wracająca do Warszawy z wyjazdowego posiedzenia rządu premier Ewa Kopacz otrzymała statuetkę dedykowaną "Gaździnie kolei podhalańskiej i sądeckiej". Autorem oryginalnej drewnianej rzeźby jest Marcin Rząsa. Wydarzenie zorganizowano aby przypomnieć szefowej rządu o konieczności budowy linii Podłęże-Piekiełko. O happeningu napisali między innymi: Wyborcza, Onet, Tygodnik Podhalański.

24 sierpnia
POSIEDZENIE ZARZĄDU TIG
Zarząd Izby spotkał się w siedzibie Geotermii Podhalańskiej. Dyskutowano na temat prawa szlaku, a firma RegionTatry zaprezentowała roboczą  stronę internetową pt. Prawo Szlaku. Zarząd TIG ustalił termin tegorocznego XVII Tatrzańskiego Forum Gospodarczego – będzie to 25 listopada 2015 r. Dyskutowano też na temat programu TFG.

PARK KULTUROWY OBSZARU ULICY KRUPÓWKI
28 sierpnia odbyło się posiedzenie Komisji Urbanistyki i Rozwoju, podczas którego radni opiniowali projekt uchwały o parku kulturowym na nadchodzącą sesję. Izba razem z Zakopiańskimi Perspektywami i Podhalańskim oddziałem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami wystosowała pismo do Przewodniczącego Rady Miasta w sprawie  przywrócenia w projekcie uchwały zapisów, które zostały  wypracowane podczas konsultacji społecznych.
Podczas posiedzenia komisji trwały burzliwe dyskusje, nie tylko na temat kształtu projektu.

Prosimy o udział w ostatnich spotkaniach:
2 września o 9:00 rano odbędzie się posiedzenie Komisji Kultury. BARDZO WAŻNE - nie tylko w sprawie Parku Kulturowego
3 września o godzinie 8:00 Sesja Rady Miasta, podczas której radni będą głosowali nad podjęciem uchwały o utworzeniu parku kulturowego pod nazwą “Park Kulturowy obszaru ulicy Krupówki”

Państwa obecność jest bardzo ważna – pokażmy, że zależy nam na uporządkowaniu przestrzeni publicznej w Zakopanem. To pierwszy krok do zmian.

Bądźmy obecni podczas podejmowania decyzji dotyczących naszego Miasta i wyegzekwujmy od władz realizację złożonych obietnic.

PROGRAM sesji
PROJEKT UCHWAŁY
Joomla SEO by AceSEF