6/2014 NEWSLETTER TIG (czerwiec)


1 czerwca
DZIEŃ DZIECKA w AQUA PARKU ZAKOPANE
Kolejny już raz zakopiański Aqua Park zorganizował dla dzieci z okazji ich święta dzień pełen atrakcji. W tym roku motywem przewodnim Dnia Dziecka byli piraci.
Program imprezy miał charakter edukacji przez zabawę - dzieci uczyły się zasad bezpieczeństwa nad wodą oraz udzielania pierwszej pomocy. Miały też możliwość skorzystania z mnóstwa wodnych atrakcji oraz wzięcia udziału w konkursach, loteriach i konkurencjach sportowych. Dla dzieci przygotowano też bezpłatny poczęstunek.

Tatrzańska Izba Gospodarcza wsparła promocję imprezy i przekazała plecaki szkolne jako nagrody w konkursach i loteriach.
Organizację Dnia Dziecka wsparli także indywidualnie Członkowie TIG:
Polskie Koleje Linowe
Piekarnia, Cukiernia Ekologiczna
Restauracja Mc Donald's

2 czerwca
X FESTYN w RABKOLANDZIE
Przedsiębiorcy Podhala, Spisza i Orawy Dzieciom
Jubileuszowy festyn z okazji Dnia Dziecka zorganizowali wspólnie Andrzej Gut Mostowy – Poseł na Sejm RP oraz Nowotarska i Tatrzańska Izba Gospodarcza. Przez cały dzień autokary bezpłatnie dowoziły do Rabki zgłoszone przez szkoły dzieci z najbardziej potrzebujących rodzin z terenu Podhala, Spisza i Orawy.

Dla najmłodszych przygotowano liczne atrakcje.
Wśród tegorocznych Darczyńców znaleźli się między innymi Członkowie TIG:
AQUA PARK ZAKOPANE (Polskie Tatry S. A.)
DELIKATESY ELANGA
GEOTERMIA PODHALAŃSKA S. A.
Tatrzańska i Nowotarska Izba Gospodarcza wspólnie finansowały transport dzieci.

Więcej o X edycji Festynu

13 czerwca
KLASTER EKO-TURYSTYCZNY „Kurort Tatrzański”
W Jasnym Pałacu z inicjatywy starosty tatrzańskiego odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, instytucji działających na Podtatrzu oraz samorządowców zainteresowanych powołaniem klastra turystycznego.
Klaster Eko-Turystyczny „Kurort Tatrzański” ma być platformą współpracy i rozwoju, ma łączyć podmioty i społeczności w jednym systemie innowacji. Jest to również doskonała forma promocji dla zrzeszonych podmiotów.
Jednym z celów klastra ma być przekonanie turystów, że powiat tatrzański obok gór i nart oferuje również wspaniałą regionalną kuchnię, unikalną kulturę, zabytki i inne ciekawe atrakcje.

Tatrzańska Izba Gospodarcza przystąpiła do utworzonego Klastra Eko-Turystycznego „Kurort Tatrzański”.

17 czerwca
OCHRONA KRAJOBRAZU KULTUROWEGO – spotkanie
Towarzystwo Opieki nad Zabytkami i Związek Podhalan zorganizowały w Białej Izbie drugie już spotkanie z cyklu Ochrona Krajobrazu Kulturowego.
Pani Agata Nowakowska-Wolak - Prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami/Oddział Podhalański pod hasłem "Odkopmy Zakopane! Przykłady negatywnych i pozytywnych tendencji w zabudowie Zakopanego" zaprezentowała kontrowersyjne inwestycje i budowle oraz szpecącą krajobraz "tymczasową" zabudowę pod skocznią i na Gubałówce, a na pociechę kilka przykładów dobrej architektury współczesnej.
Pan Jerzy Gruszczyński - prezes Związku Polskich Artystów Plastyków/Okręg Zakopiański, opowiedział o "Kulturze informacji w przestrzeni publicznej".
Na koniec odbyła się debata, podczas której dyskutowano na temat środków zaradczych do pilnego wdrożenia w celu ratowania bezcennego krajobrazu.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

17 czerwca
KONFERENCJA promująca realizację projektu
„Budżet Obywatelski dla Zakopanego – Wybierzmy Razem”
W spotkaniu w Grand Hotelu Stamary udział wzięli między innymi Jacek Karnowski-Prezydent Sopotu oraz Witold Kochan- Burmistrz Gorlic, którzy opowiedzieli o własnych doświadczeniach z wprowadzaniem i realizowaniem budżetu obywatelskiego w swoich miastach.
Pani Agnieszka Sługocka z Urzędu Miasta Zakopane oraz Burmistrz Miasta Zakopanego Janusz Majcher zachęcali mieszkańców do udziału w głosowaniu, a zaproszeni Goście odpowiadali na pytania zebranych.

Relacja z konferencji

23 czerwca
Posiedzenie Komisji Ekonomiki, Urbanistyki i Rozwoju
W posiedzeniu, które między innymi poświęcone było projektowi Uchwały o Parku Kulturowym wzięli udział przedstawiciele naszej Izby.
 
26 czerwca
LV Sesja Rady Miasta Zakopane
GŁOSOWANIE NAD PARKIEM KULTUROWYM KRUPÓWKI
Na spotkaniu po raz kolejny V-ce Burmistrz Miasta Mariusz Koperski przedstawił projekt Uchwały o Parku Kulturowym Krupówki. Nastomiast Przewodniczący Rady Miasta Jerzy Zacharko, mimo obietnic, nie zaprezentował swojego projektu. Po burzliwej dyskusji i wielu wystąpieniach projekt Burmistrza Miasta nie uzyskał większości w głosowaniu i został odrzucony głosami radnych opozycyjnych.

Na stronie Urzędu Miasta oglądnąć można nagranie z sesji

27 czerwca
NIKIFOR – wernisaż wystawy
Tatrzańska Izba Gospodarcza, wspólnie z SEWIK Tatrzańską Grupą Kapitałową, PTTK i MONDRAdesign, była sponsorem wystawy NIKIFOR ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
Wystawę można oglądać do 28 września 2014 w Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem, przy ul. Jagiellońskiej 18 b. Zapraszamy!

Więcej o wystawie na stronie Muzeum Tatrzańskiego

28 czerwca
KAMPANIA PROMOCYJNA Smaki Podhala
Rozpoczęliśmy akcję promującą Projektu Smaki Podhala na łamach Gazety Krakowskiej.
W ramach kampanii zamieszczamy reklamę szlaku:
  • w 3 wydaniach Gazety Krakowskiej: 7 lipca, 21 lipca i 11 sierpnia 2014
  • w 2 wydaniach dodatku „Małopolanie Gotują” (wkładka do Gazety Krakowskiej): 28 czerwca i 26 lipca 2014
Zostanie wydany również folder Smaki Podhala z mapą szlaku, jako dodatek do Gazety Krakowskiej, w nakładzie 20 000 sztuk. 
Akcja prowadzona jest na łamach wydań Gazety Krakowskiej w Krakowie i powiecie krakowskim, Oświęcimiu, Wadowicach, Olkuszu, Chrzanowie, powiecie myślenickim, wielickim, miechowskim, proszowickim, limanowskim oraz na Podhalu.

Zapraszamy na stronę www.smakipodhala.eu

20-30 czerwca
GŁOSOWANIE NAD BUDŻETEM OBYWATELSKIM
Każdy mieszkaniec Gminy Miasta Zakopane mógł wziąć udział w głosowaniu i wskazać projekt, na który miała zostać przeznaczona wyznaczona kwota z budżetu miasta. Głosowanie zakończyło się 30 czerwca o godzinie 15:00.

Ostatecznie Burmistrz Miasta Janusz Majcher podjął decyzję o zwiększeniu o 23 % środków przeznaczonych na realizację zadań w ramach Budżetu Obywatelskiego w Zakopanem na 2014 rok. Realizowane będą więc trzy zadania  o łącznej wartości 1 230 000,00 zł:
  • 23/BO/2014 Budowa boiska sportowego ze sztuczną nawierzchnią w Zakopanem (ZCE - Zakopiańskie Centrum Edukacji, ul. Kasprusie 35 a) o wartości 530 000,00 zł.
  • 17/BO/2014 Modernizacja boisk sportowych wraz z budową bieżni lekkoatletycznej oraz skoczni do skoku w dal przy szkole podstawowej nr 4 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zakopanem o wartości 580 000,00 zł.
  • 11/BO/2014 Sport dla niepełnosprawnych w Gminie Zakopane o wartości 120 000,00.

Przypominamy, że projekt Tatrzańskiej Izby Gospodarczej pn. "PUBLICZNY TRANSPORT EKOLOGICZNY" został odrzucony przez Zespół do spraw Konsultacji Budżetu Obywatelskiego i ostatecznie i nie znalazł się na karcie do głosowania.

Wyniki, projekty do realizacji oraz więcej szczegółów TUTAJ

30 czerwca
WARSZTATY dla KELNERÓW - projekt Smaki Podhala
W poniedziałek, w pracowni zakopiańskiego Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych, odbyły się warsztaty dla kelnerów i pomocy kelnerskich. Prowadzący, Pan Rafał Dorociuk, opowiedział o standardach pracy kelnera, wymaganiach na stanowiskach związanych z obsługą gości w restauracjach i karczmach oraz o tym jak zaspokajać potrzeby klienta, budować jego lojalność i zadowolenie z obsługi. Szkolenie skierowane było do personelu 30 restauracji i karczm biorących udział w projekcie Smaki Podhala – dziękujemy za udział w spotkaniu.

PÓŁKOLONIE LETNIE dla DZIECI z Podhala
Tatrzańska Izba Gospodarcza złożyła wniosek o dofinansowanie z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników letniego wypoczynku dzieci z Podhala w ramach półkolonii. Dzięki przyznanym funduszom w lipcu z zajęć i licznych atrakcji skorzysta aż 112 dzieci!
Półkolonie organizowane są we współpracy z Gmina Poronin i przeznaczone dla dzieci z obszarów wiejskich.
Joomla SEO by AceSEF