5/2014 NEWSLETTER TIG (maj)


13 maja
UNIJNE MOŻLIWOŚCI DLA MAŁOPOLSKI w latach 2014-2020
w siedzibie Euroregionu Tatry w Nowym Targu odbyła się debata ekspercka, której celem było przekazanie informacji na temat możliwości finansowania przedsięwzięć ze środków pomocowych Unii Europejskiej w latach 2014-2020, a w szczególności możliwości wsparcia przedsiębiorczości w ramach Małopolskiego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020.
Prelegentami byli: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Wiesław Bury, Dyrektor Euroregionu Tatry Antonii Nowak, Dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości Rafał Solecki oraz Józef Dziubasik reprezentujący Ośrodek Narciarski Kotelnica i Termy Bania w Białce Tatrzańskiej. W debacie uczestniczyli też zaproszeni samorządowcy oraz liczne grono przedsiębiorców. Patronat nad spotkaniem objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Senator RP prof. dr hab. Stanisław Hodorowicz, Poseł na Sejm Andrzej Gut-Mostowy, Tatrzańska Izba Gospodarcza oraz Nowotarska Izba Gospodarcza.
Materiały ze spotkania znaleźć można TUTAJ

15 maja
KOLONIE LETNIE 2014
Tatrzańska Izba Gospodarcza złożyła wniosek o dofinansowanie z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników letniego wypoczynku dzieci z Podhala w ramach dwutygodniowych wyjazdów kolonijnych. Wiemy już, że dzięki przyznanym funduszom na wakacje w Człuchowie (28.07-11.08) i w Jastrzębiej Górze (13-27.08) wyjedzie w tym roku 100 dzieci.

20 maja
DOBRE, BO MAŁOPOLSKIE
Przedstawiciele Zarządu TIG wzięli udział w debacie „Dobre, bo (Mało)polskie. Jakie korzyści odnoszą Polacy i Małopolanie z rejestrowania rolnych produktów regionalnych i tradycyjnych przez Komisję Europejską?” zorganizowanej przez krakowski Instytut Łukasiewicza w zakopiańskim Urzędzie Miasta.
W dyskusji uczestniczyli: Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, posłanka na Sejm RP Dorota Niedziela, posłanka na Sejm RP Jagna Marczułajtis-Walczak, Magdalena Gdowska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Radny Województwa Małopolskiego Franciszek Bachleda Księdzularz, Dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury Krzysztof Król Łęgowski i Prezes Tatrzańsko-Beskidzkiej Spółdzielni Producentów „Gazdowie” Kazimierz Furczoń. Tematem spotkania były produkty regionalne i tradycyjne – ich wytwarzanie, wymogi unijne i certyfikaty oraz promocja zarówno samych produktów, jak i regionu z którego pochodzą. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa.
Relacja ze spotkania na stronie Urzędu Miasta Zakopane

26 maja
PARK KULTUROWY KRUPÓWKI
Jako ekspert w spotkaniu wzięła udział Pani Anna Włodarczyk – Koordynator Zespołu Kontrolnego ds. Parku Kulturowego Stare Miasto Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UM Krakowa. Opowiedziała o swoich doświadczeniach i udzieliła cennych rad dotyczących wprowadzania parku kulturowego w Zakopanem. Szczegółowo odpowiadała też na pytania zadawane zarówno przez zwolenników, jak i przeciwników Parku Kulturowego Krupówki. Prawne aspekty dotyczące uchwały o zakopiańskim parku kulturowym wyjaśniła Radca Prawny Małgorzata Musiał-Fecko z Biura Prawnego Urzędu Miasta Zakopanego.
Przewodniczący Rady Miasta Jerzy Zacharko i Wiceburmistrz Mariusz Koperski poinformowali o wspólnych spotkaniach i pracach nad ostatecznym projektem uchwały powołującej w Zakopanem Park Kulturowy Krupówki, łączącym założenia wcześniejszych projektów Przewodniczącego Rady i Burmistrza. Ponieważ wspólne prace wymagają czasu i większej ilości spotkań, zasugerowano zdjęcie punktu dotyczącego parku kulturowego z najbliższej sesji Rady Miasta i zaplanowano przedstawienie gotowego projektu na sesji czerwcowej.

28 maja
WALNE ZGROMADZENIE TIG
Członkowie TIG spotkali się w Ośrodku Usług Hotelarsko Gastronomicznych FIAN w Zakopanem przy ul. Chałubińskiego 28 w Zakopanem.
Najważniejsze punkty spotkania:
- Przewodniczącym Walnego Zgromadzenia wybrany został jednogłośnie Pan Andrzej Kawecki, który następnie stwierdził prawidłowość zwołania Walnego Zgromadzenia oraz potwierdził jego zdolność do podejmowania uchwał
- przyjęto regulamin i proponowany porządek obrad
- na potrzeby Walnego Zgromadzenia powołano Komisje: Mandatową   
  oraz Uchwał i Wniosków
-zatwierdzono: protokół ze Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia z 16.05.2013 r. oraz Sprawozdanie z wykonania uchwał i wniosków ze Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia z 16.05.2013 r.
- Pani Prezes Agata Wojtowicz dokonała podsumowania działalności TIG
  w roku 2013
- zatwierdzono: Sprawozdanie z działalności Tatrzańskiej Izby Gospodarczej od 01.01.2013 r. do 31.12.2013 r.; Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej za rok 2013; Sprawozdanie finansowe za rok 2012 i przyjęto uchwałę dotyczącą podziału zysku
- zaproszeni goście – Prezes Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci Anna Nawrocka i dr. Krzysztof Nawrocki opowiedzieli o prowadzonej przez siebie placówce i podziękowali Członkom TIG za wsparcie udzielone na przestrzeni ostatnich lat.
- Prezes Czesław Ślimak zaprezentował projekt do Budżetu Obywatelskiego w Zakopanem 2014, pn. „Publiczny transport ekologiczny”.
- Pan Tomasz Węglarczyk wyraził swoje rozczarowanie wycofaniem się Krakowa z organizacji Igrzysk Olimpijskich i zaproponował zajęcie przez TIG stanowiska w tej sprawie oraz przygotowanie listu otwartego
- Prezes Agata Wojtowicz komitecie wyborczym „Nowe Zakopane” powołanym z inicjatywy 5 zakopiańskich stowarzyszeń (w tym TIG), celem wspólnego uczestnictwa w tegorocznych wyborach samorządowych.
- udzielono absolutorium Pani Prezes Agacie Wojtowicz, Członkom Zarządu TIG oraz Członkom Komisji Rewizyjnej
Podsumowanie spotkania na stronie TIG

30 maja
BUDŻET OBYWATELSKI – projekt TIG
W ramach PILOTAŻOWEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO z budżetu miasta zostanie wydzielona kwota 1 miliona złotych, o przeznaczeniu której zadecydują bezpośrednio mieszkańcy Zakopanego. 30 maja 2014 r. o godzinie 15:00 ZAKOŃCZONO NABÓR wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2014. Tatrzańska Izba Gospodarcza złożyła projekt pn. "PUBLICZNY TRANSPORT EKOLOGICZNY". Łącznie do Urzędu Miasta Zakopane wpłynęły 43 projekty.
Wszystko o Budżecie Obywatelskim TUTAJ

30 maja – 1 czerwca
RODZINNE ZAKOPANE na weekend
Tatrzańska Izba Gospodarcza wspólnie z Biurem Promocji Zakopanego zorganizowała z okazji Dnia Dziecka weekend specjalnie dla rodzin. Do udziału w akcji zaprosiliśmy przedsiębiorców z Zakopanego, którzy dla wszystkich dzieci do 12 lat zaoferowali swoje usługi GRATIS. Dla turystów i Zakopiańczyków była to okazja na skorzystanie z atrakcyjnych promocji, poznania nowych miejsc, powrotu w te już wcześniej odwiedzone, a przede wszystkim  pretekstem do wspólnego, rodzinnego spędzenia weekendu. Dla przedsiębiorców był to doskonały sposób na reklamę i pomysł na zachęcenie turystów do odwiedzenia Zakopanego w okresach pozasezonowych.

Joomla SEO by AceSEF