2/2017 NEWSLETTER TIG (luty)

ZIMOWISKO 2017

Rabka-Zdrój
29 stycznia - 7 lutego
Program zimowiska obejmował wycieczki piesze i spacery, wycieczki autokarowe do Krakowa i Szczawnicy, zwiedzanie muzeów i zabytków (Muzeum Górali i Zbójników, Muzeum im. W. Orkana, kościół pw. św. Magdaleny), warsztaty artystyczne i taneczne, seans w kinie, rekreację na świeżym powietrzu i zajęcia na lodowisku, zajęcia z profilaktyki zdrowia oraz zabiegi lecznicze (gimnastyka korekcyjno-oddechowa, inhalacje solankowe, terapia wodami mineralnymi, lampa solux) wg wskazań lekarskich i na podstawie konsultacji, dyskoteki.
Dzieci miały zapewnione zakwaterowanie DW Żuraw w pokojach z łazienkami, wyżywienie całodzienne, opiekę kadry pedagogicznej oraz opiekę medyczną, ubezpieczenie i transport. Z wypoczynku skorzystało 68 dzieci, których jeden z rodziców lub opiekunów jest ubezpieczony w KRUS w pełnym zakresie.
 
Bielsko-Biała
3-12 lutego
Program zimowiska obejmował wycieczki autokarowe do Wadowic (zwiedzanie domu Jana Pawła II) oraz do Pszczyny (zwiedzanie zamku), wycieczkę pieszą na Szyndzielnię, zwiedzanie muzeów i zabytków (Zamek Książąt Sułkowskich, Muzeum Historyczne w Bielsku Białej, Studio Filmów Rysunkowych), warsztaty taneczne z instruktorem tańca nowoczesnego, zajęcia na lodowisku – nauka i doskonalenie jazdy na łyżwach, warsztaty plastyczne, seans w kinie, rekreację na świeżym powietrzu, zajęcia z profilaktyki zdrowia, dyskoteki.
Dzieci miały zapewnione zakwaterowanie OW Beskidy Park w pokojach z łazienkami, wyżywienie całodzienne, opiekę kadry pedagogicznej oraz opiekę medyczną, ubezpieczenie i transport. Z wypoczynku skorzystało 87 dzieci, których jeden z rodziców lub opiekunów jest ubezpieczony w KRUS w pełnym zakresie.

Wypoczynek zimowy w ramach promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej został dofinansowany ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników w kwocie 750 zł na każdego uczestnika oraz przez Tatrzańską Izbę Gospodarczą.

ZOSTAŃ PODHALAŃSKIM PRZEDSIĘBIORCĄ
II grupa (pierwsza prowadzona przez naszą Izbę)
Na początku lutego odbyło się doradztwo i pod opieką ekspertów każdy z uczestników projektu napisał biznesplan dla planowanej przez siebie działalności. Między 15 a 21 lutego odbył się nabór biznesplanów, które będą podstawą do przyznania dotacji nawet do 23 000 zł. Wszyscy pozytywnie przeszli etap oceny formalnej, czekamy na wyniki merytoryczne.

III grupa
W terminie 1-20 lutego odbył się III nabór wniosków do projektu. Zrekrutowaliśmy kolejną, tym razem 13 osobową grupę, która po przejściu etapu weryfikacji i oceny, rozpocznie szkolenia i doradztwo. Ostatecznie, dzięki otrzymanemu dofinansowaniu, uczestnicy projektu będą mogli otworzyć własne działalności.

11 lutego
XVIII CHARYTATYWNY BAL Tatrzańskiej Izby Gospodarczej
Bal odbył się tradycyjnie w Hotelu Mercure Zakopane Kasprowy. Gościliśmy ponad 160 osób, które swoją obecnością wsparły działalność charytatywną TIG.
Dziękujemy Sponsorom za ufundowanie nagród i dzieł sztuki. Wszystkim, którzy z nami byli, serdecznie dziękujemy za udział i wspólną zabawę.
Obszerną relację ze zdjęciami przekażemy Państwu już wkrótce.

16 lutego
DEBATA Miasto z widokiem na przyszłość? Zakopane bez korków i smogu
Wiceprezes Izby Czesław Ślimak wziął udział w debacie organizowanej w Hotelu Mercure Kasprowy. Spotkanie organizowane było przez Radio Kraków. Dyskutowano o problemach, przyszłości miasta oraz wyzwaniach, które stoją przed władzami i mieszkańcami Zakopanego, o infrastrukturze i dojeździe do Zakopanego, o ustawie krajobrazowej i przestrzeni publicznej, o jakości oferty turystycznej i o tym, czy jakość powietrza ma wpływ na zainteresowanie turystów pobytem w Zakopanem. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również:
Leszek Dorula - Burmistrz Miasta Zakopane
Piotr Bąk - Starosta Tatrzański
Agata Nowakowska-Wolak - Prezes Towarzystwa Opieki Nad Zabytkami w Zakopanem
Zbigniew Szczerba - Radny klubu Twoje Zakopane
Do udziału w dyskusji zaproszona została także publiczność.
Relacja z debaty tutaj

22 lutego
ZAKOPIAŃSKI ALARM URBANISTYCZNO-ARCHITEKTONICZNY
W Villi Toscana z inicjatywy Towarzystwo Opieki nad Zabytkami - Oddział Podhalański im. St. Witkiewicza odbyło się spotkanie poświęcone protestowi przeciwko agresywnej i bezwzględnej zabudowie Zakopanego z wyniszczaniem historycznej tkanki miasta, bez poszanowania prawa budowlanego oraz prawa innych mieszkańców do przestrzeni, widoków, światła słonecznego i czystego środowiska. Zebrani poparli inicjatywę, a na następny dzień (23 lutego) zaplanowano organizację pikiety w związku z potrzebą nagłośnienia problemu.
W spotkaniu wzięła udział Prezes Izby Agata Wojtowicz.

ECO ZAKOPANE
Rozpoczęliśmy przyjmowanie zgłoszeń od obiektów noclegowych z Zakopanego. Odbyły się też pierwsze audyty - pierwsze obiekty pozytywnie przeszły wstępną weryfikację i zakwalifikowały się do dalszego etapu szkoleniowego. Są to (na koniec lutego): Nosalowy Dwór Resort & SPA, Willa Dewajtis, Willa pod Banderą, Willa Malinowa, Willa 5 Dolin, Willa Cubryna. Gratulujemy!
Każdy obiekt noclegowy uczestniczący w projekcie otrzyma wyjątkowy certyfikat ECO Zakopane.
Rekrutacja wciąż trwa – zapraszamy wszystkich zainteresowanych na stronę ecozakopane.eu, na Facebooka oraz do przesyłania zgłoszeń na adres biuro@ecozakopane.eu
Joomla SEO by AceSEF